-62%
₹170,000.00 Original price was: ₹170,000.00.₹65,000.00Current price is: ₹65,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
WINDFORCE COOLING SYSTEM
The WINDFORCE cooling system features three 90mm unique blade fans, alternate spinning, 8 composite copper heat pipes, a copper plate directly touches the GPU, 3D active fans and Screen cooling, which together provide high efficiency heat dissipation.
3D ACTIVE FAN
The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game.
UNIQUE BLADE FAN
The airflow is spilt by the triangular fan edge, and guided smoothly through the 3D stripe curve on the fan surface.
| GPU | GeForce RTX 4070 SUPER |
| Part Number | GV-N407SAERO OC-12GD |
| CUDA Cores | 7168 |
| Video Memory | 12 GB |
| Memory Bus | 192-bit |
| PCIe Express | PCIe 4.0 |
| Core Clock | 2565 MHz |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Type | GDDR6X |
| Output | 1 x HDMI 3 x DisplayPort 1.4 |
| Digital Max. Resolution | 7680 x 4320 |
| Recommended PSU | 700 W |
| Dimensions | 300 x 130 x 57 mm |
| Warranty | 4 Years Manufacturer Warranty |
No account yet?
Create an Account