-65%
₹59,600.00 Original price was: ₹59,600.00.₹21,000.00Current price is: ₹21,000.00.
19 in stock
Payment Methods:
~section~
~section~
| Model | i7-12700K |
| Total Core(s) | 12 |
| Performance Core(s) | 8 |
| Efficient Core(s) | 4 |
| Thread(s) | 20 |
| Base Frequency | Performance-core Base Frequency : 3.60 GHz Efficient-core Base Frequency : 2.70 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.00GHz |
| Overclockable | Yes |
| Cache | 37MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| TDP | Processor Base Power : 125W Maximum Turbo Power : 190 W |
| Memory support | 128GB |
| Memory support | Up to DDR5 4800 MHz Up to DDR4 3200 MHz |
| Memory channel | 2 |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max.Dynamic Frequency | 1.50 GHz |
| PCIe Express Version | PCIe 5.0 PCIe 4.0 |
| Thermal Solution | PCG 2020A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Socket | LGA 1700 |
| Instruction Set Extension | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Launch Date | 10/2021 |
| Product Family | Intel Core i7 Processor 12th Gen Series |
| Warranty | 3 Years Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account