-52%
₹66,900.00 Original price was: ₹66,900.00.₹32,000.00Current price is: ₹32,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
| Model | i7-13700K |
| Total Core(s) | 16 |
| Performance Core(s) | 8 |
| Efficient Core(s) | 8 |
| Thread(s) | 24 |
| Base Frequency | 2.50GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.40GHz |
| Procesor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.60 GHz |
| Overclockable | Yes |
| Cache | 30MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 24MB |
| Lithography | Intel 7 |
| TDP | Processor Base Power : 125W Maximum Turbo Power : 253W |
| Memory support | 128GB |
| Memory support | Up to DDR5 5600MHz Up to DDR4 3200MHz |
| Memory channel | 2 |
| PCIe Express Version | PCIe 5.0 PCIe 4.0 |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Socket | LGA 1700 |
| Instruction Set Extension | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Launch Date | 10/2022 |
| Product Family | Intel Core i7 Processor 13th Gen Series |
| Warranty | 3 Years Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account