-62%
₹138,000.00 Original price was: ₹138,000.00.₹53,000.00Current price is: ₹53,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
~section~
| Model | DUAL-RTX4070-O12G-WHITE |
| Part Number | 90YV0IZ3-M0AA00 |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| CUDA Cores | 5888 |
| Video Memory | 12GB GDDR6X |
| Memory Interface | 192-bit |
| Bus Standard | PCI Express 4.0 |
| OpenGL | 4.6 |
| Engine Clock | OC Mode – 2550 MHz (Boost Clock) Default mode – 2520 MHz (Boost Clock) |
| Memory Speed | 21 Gbps |
| System Interface | Yes x 1 (Native HDMI 2.1a) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| HDCP Support | Yes (2.3) |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Recommended PSU | 650W |
| Slot | 2.5 Slot |
| Accessories | 1 x Collection Card 1 x Speedsetup Manual 1 x Thank you Card |
| Software | ASUS GPU Tweak III Driver GeForce Game Ready Driver Studio Driver |
| Slot | 2.5 Slot |
| Dimensions | 267.01 x 133.94 x 51.13 mm |
| Warranty | 3 Years of brand warranty |
No account yet?
Create an Account