-52%
₹74,999.00 Original price was: ₹74,999.00.₹36,000.00Current price is: ₹36,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
~section~
| Model |
DUAL-RTX4060TI-O8G-W
|
| Graphic Engine |
NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Ti White
|
|
Bus Standard
|
PCI Express 4.0
|
| CUDA Cores | 4352 |
| Video Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Interface | 128-bit |
| Bus Standard |
PCI Express 4.0
|
| OpenGL | 4.6 |
| Engine Clock |
OC mode : 2595 MHz Defult mode : 2565 MHz (Boost) |
| Memory Speed |
18 Gbps
|
| System Interface |
Yes x 1 (Native HDMI 2.1a) Yes x 3 (Native DisplayPort 1.4a) HDCP Support Yes (2.3) |
| Resolution |
Digital Max Resolution 7680 x 4320
|
| HDCP Support | Yes (2.3) |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Recommended PSU | 650W |
| Slot | 2.5 Slot |
| Accessories | 1 x Collection Card 1 x Speedsetup Manual 1 x Thank you Card |
| Software | ASUS GPU Tweak III Driver GeForce Game Ready Driver Studio Driver |
| Weight | 918 g |
| Dimensions | 22 x 12 x 0.1 cm |
| Warranty | 3 Years of brand warranty |
No account yet?
Create an Account