-55%
₹19,999.00 Original price was: ₹19,999.00.₹9,000.00Current price is: ₹9,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
The ASUS GeForce GT 730 is a passively cooled single-slot graphics card that enables quiet multi-monitor productivity. Also comes with a passively-cooled design creates a quieter workspace.
Enable multi-monitor productivity with support for up to 4 external displays connected to the built-in HDMI ports.
A compact design increases compatibility with other PCIe peripherals and even allows multiple ASUS GT730s to be stacked in a single system.
GPU Tweak II utility takes graphics card tuning to the next level. It allows you to tweak critical parameters including GPU core clocks, memory frequency and voltage settings.
| Model | ASUS GT 730 Graphics Card |
| Part Number | GT730-4H-SL-2GD5 |
| GPU | NVIDIA GeForce GT 730 |
| CUDA Cores | 384 |
| Video Memory | 2GB GDDR5 |
| Memory Interface | 64-bit |
| Engine Clock | OC mode: 927 MHz Gaming mode: 902 MHz |
| Memory Speed | 5010 MHz |
| System Interface | 4 x Native HDMI 1.4b HDCP Support Yes (2.2) |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Maximum Display Support | 4 |
| NVlink/ Crossfire Support | No |
| Software | ASUS GPU Tweak II & Driver |
| Dimensions | 14.8 x 10.5 x 1.8 cm |
| Warranty | 2 Year Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account