Hot
₹4,975.00
Payment Methods:
| Product Type | Graphic Card |
| Brand | Zotac |
| GPU | GeForce® GT 1030 |
| CUDA cores | 384 |
| Video Memory | 2GB GDDR5 |
| Memory Bus | 64-bit |
| Engine Clock | Base: 1227 MHz Boost: 1468 MHz |
| Memory Clock | 6.0 GHz |
| PCI Express | 3.0 |
| Display Outputs | 1 x DisplayPort 1.4 1 x HDMI 2.0b 1 x SL-DVI-D |
| HDCP Support | Yes |
| Multi Display Capability | 2 |
| Recommended Power Supply | 300W |
| Power Consumption | 30W |
| Power Input | N/A |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Cooling | Heatsink + fan |
| Slot Size | Single Slot |
| SLI | N/A |
| Supported OS | Windows 10 / 8 / 7 (32/64-bit) |
| Card Length | 172.5mm x 111.15mm x 16mm (6.79in x 4.38in x 0.63in) |
| Warranty | 2 Years of Standard Warranty and 3 Years of Extended Warranty when the product is registered by the customer with Zotac with-in 28 Days from the Date of Purchase. With the ‘Original Invoice’ the Extended Warranty can be availed. |
| Box Contents | Driver Disk, Quick Install Guide, Low-profile bracket |
No account yet?
Create an Account