-47%
₹18,999.00 Original price was: ₹18,999.00.₹10,000.00Current price is: ₹10,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
~section~

Five universal 8-pin connectors can be used with any 8-pin cable, satisfying all the power needs of modern motherboards and GPUs.
A 120mm rifle bearing fan with a specially calculated fan curve keeps fan noise down, even when operating at full load. With Zero RPM Fan Mode for near-silent operation at lower loads.
Steady power output at up to 90% efficiency, and Cybenetics Platinum certified for lower power consumption, less noise, and cooler temperatures.
For consistent, reliable power and superb electrical performance, each RMe Series power supply features a robust resonant LLC topology with DC-DC conversion and 105° rated industrial-grade capacitors.
~section~
| Model | RPS0147 |
| Series | RMe Series |
| Modular | Fully Modular |
| 80 Plus Efficiency | Gold |
| Input Voltage | 100-240V |
| Input Current | 10A-5A |
| Input Frequency | 47 – 63Hz |
| Wattage | 850W |
| PSU Form Factor | ATX |
| MTBF | 100,000 hours |
| Fan | 120mm |
| Bearing | Rifle Bearing |
| ATX Connector | 1 |
| EPS12V Connector | 2 |
| PCIe Connector | 3 |
| SATA Connector | 7 |
| Warranty | 7 Years of Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account