-42%
₹129,000.00 Original price was: ₹129,000.00.₹75,000.00Current price is: ₹75,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
~section~
| Core(s) | 18 |
| Thread(s) | 36 |
| Base Frequency | 3.0GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6GHz |
| Overclockable | Yes |
| Cache | 24MB Intel Smart Cache |
| Lithography | 14 nm |
| TDP | 165W |
| Memory support | DDR4 2933 |
| Memory channel | 4 |
| Processor Graphics | None |
| PCIe Express Version | PCIe 3.0 |
| Cooler Included | No |
| Thermal Solution | PCG 2017X |
| Max Operating Temperature | 86°C |
| Socket | LGA 2066 |
| Instruction Set Extension | Intel SE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2, Intel AVX-512 |
| Launch Date | 10/2020 |
| Product Family | Intel Core i9 Processor 10th Gen X Series |
| Warranty | 3 Years Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account