-
10% Discount on UPI,NEFT
-
Brand Warranty
-
Free 30-Day returns
₹30,800.00
Payment Methods:
~section~
~section~
| Model | i7-12700KF |
| Total Core(s) | 12 |
| Performance Core(s) | 8 |
| Efficient Core(s) | 4 |
| Thread(s) | 20 |
| Base Frequency | 2.70GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.0GHz |
| Cache | 25MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| TDP | Processor Base Power : 125W Maximum Turbo Power : 190W |
| Memory support | 128GB |
| Memory support | Up to DDR5 4800MHz Up to DDR4 3200MHz |
| Memory channel | 2 |
| PCIe Express Version | PCIe 5.0 PCIe 4.0 |
| Thermal Solution | PCG 2020C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Socket | LGA 1700 |
| Instruction Set Extension | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Launch Date | 01/2022 |
| Product Family | Intel Core i7 Processor 12th Gen Series |
| Warranty | 3 Years Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account