-
10% Discount on UPI,NEFT
-
Brand Warranty
-
Free 30-Day returns
₹23,459.70
Payment Methods:
~section~
~section~
| Model | i5-13600K |
| Total Core(s) | 14 |
| Performance Core(s) | 6 |
| Efficient Core(s) | 8 |
| Thread(s) | 20 |
| Base Frequency | 2.60GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.10GHz |
| Procesor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.50 GHz |
| Overclockable | Yes |
| Cache | 24MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| TDP | Processor Base Power : 125W Maximum Turbo Power : 181W |
| Memory support | 128GB |
| Memory support | Up to DDR5 5600MHz Up to DDR4 3200MHz |
| Memory channel | 2 |
| PCIe Express Version | PCIe 5.0 PCIe 4.0 |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Socket | LGA 1700 |
| Instruction Set Extension | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Launch Date | 10/2022 |
| Product Family | Intel Core i5 Processor 13th Gen Series |
| Warranty | 3 Years Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account