-41%
₹51,000.00 Original price was: ₹51,000.00.₹30,000.00Current price is: ₹30,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
~section~
| Model |
i7-14700F
|
| Total Core(s) | 20 |
| Performance Core(s) | 8 |
| Efficient Core(s) | 12 |
| Thread(s) | 28 |
| Base Frequency |
1.5 GHz
|
| Max Turbo Frequency |
5.4 GHz
|
| Max Memory Bandwidth |
89.6 GB/s
|
| Cache |
33 MB Intel® Smart Cache
|
| Total L2 Cache |
28 MB
|
| Lithography | Intel 7 |
| TDP | Processor Base Power : 65 W Maximum Turbo Power : 219 W |
| Max Memory Size | 192 GB |
| Memory support | Up to DDR5 5600MHz Up to DDR4 3200MHz |
| Memory channel | 2 |
| Max PCI Express Lanes |
20
|
| PCIe Express Version | PCIe 5.0 PCIe 4.0 |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Socket | LGA1700 |
| Instruction Set Extension |
Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
|
| Launch Date | 01/2024 |
| Product Family | Intel Core i7 Processors 14th Gen Series |
| Warranty | 3 Years Brand Warranty |
No account yet?
Create an Account