-65%
₹55,000.00 Original price was: ₹55,000.00.₹19,000.00Current price is: ₹19,000.00.
20 in stock
Payment Methods:
~section~
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| CUDA Cores | 2560 |
| Video Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Interface | 128-bit |
| OpenGL | 4.6 |
| Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| System Interface | PCIe 4.0 |
| Resolution | 7680 x 4320 |
| HDCP Support | Yes 2.3 |
| Engine Clock | Boost: 1777 MHz |
| Memory Speed | 14 Gbps |
| Max Power Consumption | 130 W |
| Maximum Display Support | 4 |
| Resolution | 7680×4320 |
| System Interface | 3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680×4320@60Hz) 1 x HDMI Connector (Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR) |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Cooler Type | IceStorm 2.0 |
| Dimensions | 224.1mm x 116.3mm x 39.2mm |
| Warranty | 3 + 2 Years of Brand Warranty ( For All GeForce RTX 30 Series) |
No account yet?
Create an Account